Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-01-23

Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Anna Koleśnik

Stan prawny na 23 stycznia 2001 r.

Podstawowym urządzeniem księgowym służącym do ewidencjonowania przychodów i kosztów związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez osoby fizyczne oraz spółki cywilne osób fizycznych rozliczające się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Od 1 stycznia 2001 r. zasady prowadzenia tej księgi określa nowe rozporządzenie Ministra Finansów.

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Przepisy regulujące zasady prowadzenia księgi

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 116, poz. 1222) zostało wydane na podstawie art. 24a ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U z 2000 r. nr 122, poz. 1324). Artykuł 24a został wprowadzony ustawą z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 104, poz. 1104). Wcześniej ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulowała zasad prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Omawiane rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2001 r. i uchyliło obowiązujące zaledwie przez rok rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1999 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 105, poz. 1199).

Rozporządzenie z dnia 15 grudnia 2000 r. określa sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga, aby stanowiła dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych, oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem, a także terminy zawiadomienia urzędu skarbowego o prowadzeniu księgi.

Podatnicy, którzy prowadzili księgę w latach ubiegłych, nie muszą się obawiać znacznych zmian zasad jej prowadzenia – nie zmienił się bowiem wzór księgi i zasady dokonywania zapisów księgowych. Najistotniejszą zmianą, jaką wprowadza nowe rozporządzenie, jest objęcie obowiązkiem prowadzenia księgi rolników, którzy oprócz działalności rolniczej prowadzą również (w niewielkich rozmiarach) działalność gospodarczą. Rolnicy ci do końca 2000 r. byli zwolnieni z obowiązku prowadzenia księgi, a obecnie będą prowadzić księgę w uproszczonej formie, według wzoru określonego w rozporządzeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00