Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-02-23

Wszystko o najmie lokali

Umowa najmu jest powszechnie znaną i stosowaną umową. Choć na pierwszy rzut oka jest to prosta konstrukcja, w praktyce budzić może jednak wiele wątpliwości. Najem polega na tym, że jedna strona czasowo i za wynagrodzeniem udostępnia rzecz drugiej stronie do korzystania. Nie następuje przy tym zmiana właściciela rzeczy. Według zasad określonych w umowie i w kodeksie cywilnym prawa właściciela są czasowo ograniczone na rzecz osoby korzystającej z rzeczy. Przepisy o najmie komplikuje traktowanie przez ustawodawcę najmu lokali jako osobnego rodzaju tej umowy. Przy analizie tego aspektu umowy najmu należy pamiętać o konieczności uwzględnienia - obok kodeksu cywilnego - przepisów szczególnych, chroniących najemców lokali mieszkalnych.

Stan prawny na 15 lutego 2011 r.

Adam Malinowski, Emilia Bartkowiak, SŁawomir Biliński, Grzegorz ZióŁkowski, Grzegorz Tomala, Sebastian WoŹniak

Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Istotą najmu jest użytkowanie rzeczy w zamian za czynsz. To właśnie odpłatność najmu powoduje, że często nie wiemy, jak w sposób prawidłowy i korzystny rozliczyć się z fiskusem. Czasami zastanawiamy się nie tylko nad tym, jaki podatek, ale czy w ogóle powinniśmy coś zapłacić. Z tego też względu w "Poradniku" szeroko omawiamy m.in. problematykę podatkową związaną z najmem. Analizujemy wątpliwości interpretacyjne. Podajemy wiele przykładów oraz cennych opinii urzędów skarbowych, co nadaje temu opracowaniu wyjątkowej wartości praktycznej. Radzimy, jak prawidłowo i korzystnie dokonywać rozliczeń z tytułu najmu.

Umowa najmu mieszkania

Podstawowe zasady dotyczące najmu lokali mieszkalnych znajdują się w kodeksie cywilnym i w ustawie o ochronie praw lokatorów. Przepisy tam zawarte nakładają na wynajmującego i najemcę wiele obowiązków. Określają przy tym zasady wypowiadania takich umów.

Prawa i obowiązki stron umowy najmu

Umowa najmu polega na oddaniu do używania mieszkania w zamian za comiesięczny czynsz. Ma ona przy tym podwójny charakter - dlatego omówimy najpierw prawa i obowiązki stron wynikające z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 155, poz. 1037; dalej "k.c."), a następnie z regulacji szczegółowych. I tak najemcę obciążają drobne naprawy i nakłady w lokalu - są to np. drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody. Jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00