Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-02-17

Rekompensaty w praktycznych przykładach

Szczególne uwarunkowania na tle ustawy z 6 marca 1997 r. o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent odnosi się do emerytów i rencistów, którzy nie wystąpili o przyznanie wzrostu emerytury lub renty.

Anna Michalska
Uprawnionymi do rekompensaty są emeryci i renciści, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed 15 listopada 1991 r., byli uprawnieni do wzrostu lub dodatku z tytułu pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Oprócz tych emerytów i rencistów, których sytuacja jest klarowna w aspekcie ustawy z 6 marca 1997 r. (Dz.U. z 2000 r. Nr 23, poz. 294), tj. ich uprawnienia nie budzą wątpliwości co do wypłaty rekompensaty, są również tacy, którzy przed 15 listopada 1991r. mieli ustalone prawo do emerytury lub renty oraz posiadali świadectwo potwierdzające okres pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze, ale z różnych względów nie wystąpili przed 15 listopada 1991 r. o ich przyznanie lub z różnych powodów przed tą datą ich im nie wypłacono.
PROBLEM
Jan Z. przepracował w warunkach szczególnych 28 lat. Ma świadectwo potwierdzające ten okres pracy. Wniosek o emeryturę w 1990 r. przedłożył w jego imieniu zakład pracy, który dołączył normalne świadectwo bez adnotacji, że praca była wykonywana w warunkach szczególnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00