Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-11-23

Zwolnienie - tak, wina - nie

Długotrwała choroba pracownika może w konsekwencji spowodować rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, czyli z przyczyn przez niego niezawinionych.

dr Artur Malinowski
Nie ulega wątpliwości, że długotrwała nieobecność pracownika w pracy, nawet jeśli spowodowana jest przyczynami od niego niezależnymi, może dezorganizować pracę, a także stanowić dodatkowe obciążenie dla współ- pracowników. Nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczanie zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów zlecenia, są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r., I PKN 422/97, OSNP 1998/20/600).
Ustawodawca w Kodeksie pracy przewidział regulację, mającą stanowić rozwiązanie tego problemu. W tym celu należy odnieść się do przepisu art. 53 k.p.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00