Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-01

Wcześniejsza emerytura

Emeryturę lub rentę otrzyma ubezpieczony, który spełni wszystkie warunki przewidziane przepisami emerytalnymi. Emeryturę lub rentę wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aldona Ignatowska
Emerytura jest świadczeniem pieniężnym przysługującym z tytułu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne po osiągnięciu wieku emerytalnego. Warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać prawo do emerytury, są określone w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm., zwanej dalej - ustawą emerytalną). Powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Od daty urodzenia ubezpieczonego zależą natomiast pozostałe warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać prawo do emerytury, a w szczególności kwestia zachowania uprawnień do wcześniejszej emerytury. O zachowaniu uprawnień do wcześniejszej emerytury decyduje również data spełnienia warunków wymaganych do nabycia prawa tych świadczeń.
Emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach
Zasadą jest, że pracownicy wykonujący prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury - kobieta po ukończeniu 55 lat, a mężczyzna 60 lat, jeżeli mają wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.
Możliwość skorzystania z prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach przysługuje ubezpieczonym:
• urodzonym przed 1949 r.,
• urodzonym po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. - jeżeli warunki dotyczące wieku i stażu pracy spełnią nie później niż do 31 grudnia 2006 r. i nie przystąpią do otwartego funduszu emerytalnego,
• urodzonym po 31 grudnia 1948 r. - jeżeli 1 stycznia 1999 r. posiadali staż pracy uprawniający do emerytury (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn, w tym w zależności od rodzaju pracy - co najmniej 10, 15 lub 20 lat pracy w szczególnych warunkach, w tym przypadku osiągnięcie wieku uprawniającego do wcześniejszej emerytury może nastąpić po 2006 r., lecz również jest wymagane nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego oraz rozwiązanie stosunku pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00