Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-04-04

Kto i za kogo opłaca składki na Fundusz Pracy?

Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy obowiązani są opłacać m.in. pracodawcy za osoby pozostające w stosunku pracy lub też wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, lub umowy zlecenia.

Barbara Zabieglińska
główny specjalista w Centrali ZUS
Zasady działania Funduszu Pracy regulują przepisy zawarte w rozdziale 18 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.). Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym, będącym w dyspozycji ministra właściwego do spraw pracy, a środki tego funduszu przeznaczone są na finansowanie między innymi zasiłków dla bezrobotnych, refundowanie pracodawcom kosztów szkolenia pracowników oraz ich wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, dodatków szkoleniowych, dodatków aktywizacyjnych czy pożyczek na sfinansowanie szkolenia.
Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zgodnie z powołaną ustawą opłacają:
• pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne - za osoby:
- pozostające w stosunku pracy lub pozostające w stosunku służbowym,
- wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą,
- wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz za osoby z nimi współpracujące,
- wykonujące pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- pobierające stypendia sportowe,
- otrzymujące świadczenie socjalne w czasie urlopu górniczego, świadczenie górnicze lub górniczy zasiłek socjalny lub wynagrodzenie przysługujące w okresie świadczenia górniczego, stypendium na przekwalifikowanie lub kontraktu szkoleniowego - przewidziane w odrębnych przepisach;
• rolnicze spółdzielnie produkcyjne i spółdzielnie kółek rolniczych - za swoich członków, z wyjątkiem tych, którzy wnieśli wkład gruntowy o powierzchni powyżej 2 ha przeliczeniowych;
• inne osoby niż wymienione w powyższych punktach, podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub zaopatrzeniu emerytalnemu.
Wymienione podmioty są zobowiązane do opłacania składek na Fundusz Pracy za wskazane osoby, jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej:
• 50% minimalnego wynagrodzenia w przypadku osób odbywających karę pozbawienia wolności lub tymczasowo aresztowanych,
• 80% minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracownika w pierwszym roku pracy,
• minimalne wynagrodzenie w przypadku pozostałych osób (od 1 stycznia 2006 r. wynosi ono 899,10 zł).
Pracodawcą w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika.
Od 1 stycznia 2006 r. składki na Fundusz Pracy opłacane są również za:
• żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy niespełniających warunków do nabycia prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej, określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, za których po zwolnieniu ze służby lub rozwiązaniu stosunku pracy odprowadzono składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od uposażenia lub wynagrodzenia wypłaconego w okresie służby lub stosunku pracy na podstawie przepisów odrębnych,
• funkcjonariuszy, którzy w chwili zwolnienia ze służby spełniają jedynie warunki do nabycia prawa do policyjnej renty inwalidzkiej, w przypadku przekazania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Za kogo nie należy opłacać składek na FP?
Składek na Fundusz Pracy nie należy opłacać za osoby: duchowne, pobierające zasiłek stały na podstawie przepisów o pomocy społecznej.
Składek nie opłaca się również za:
• pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych,
• podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników,
• żołnierzy niezawodowych w służbie czynnej,
• odbywających zastępcze formy służby wojskowej,
• przebywających na urlopach wychowawczych oraz pobierających zasiłek macierzyński.
przykład
Pracownik z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osiąga przychód w wysokości 1000 zł miesięcznie. Równocześnie prowadzi pozarolniczą działalność. W tej sytuacji podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy (z tego tytułu pracodawca ma obowiązek odprowadzić również składkę na FP), natomiast z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlega dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym. W konsekwencji z tytułu prowadzonej działalności nie opłaca składki na FP nawet wówczas, gdy z tego tytułu przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych.
Jeżeli wynagrodzenie tej osoby z tytułu stosunku pracy wynosiłoby mniej niż minimalne wynagrodzenie (od 1 stycznia 2006 r. - 899,10 zł), wówczas z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlegałaby obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, czyli składka na Fundusz Pracy byłaby należna.
Za osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również nie należy opłacać składek na Fundusz Pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00