Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-02-03

Jakie dokumenty trzeba składać, ubiegając się o urlopy związane z rodzicielstwem po zmianach od 2 stycznia 2016 r.

Od 2 stycznia 2016 r. przepisy określają, co powinny zawierać wnioski o udzielenie m.in. urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego czy wychowawczego. Uregulowano też kwestię, jakie dokumenty powinny być załączane do tych wniosków. Najważniejszy z nich to skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

2 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem. Uzupełnieniem tych zmian jest nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (dalej: rozporządzenie).

Rozporządzenie wprowadza jednolite standardy w zakresie informowania pracodawcy o chęci skorzystania z danego uprawnienia (bądź rezygnacji z jego korzystania). Prawidłowe korzystanie z dużej części uprawnień rodzicielskich wymaga złożenia pracodawcy stosownego wniosku. Poniżej omawiamy najważniejsze wnioski dotyczące uprawnień związanych z rodzicielstwem.

Wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Co do zasady urlop macierzyński przysługuje pracownicy po porodzie. Jednak ma ona prawo wykorzystać przed porodem część urlopu macierzyńskiego w maksymalnym wymiarze 6 tygodni.

Aby skorzystać z tego uprawnienia należy:

Krok 1.

● Uzyskać zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu

Pracownica, chcąc skorzystać z urlopu macierzyńskiego przed porodem, powinna posiadać zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku, które określa przewidywaną datę porodu.

Krok 2.

● Sporządzić wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego

Co do zasady urlop macierzyński udzielany jest obligatoryjnie i nie wymaga składania żadnego wniosku w tym zakresie. Wyjątkiem jest chęć skorzystania z tego rodzaju urlopu przed terminem porodu. W takim przypadku niezbędny jest wniosek pracownicy. Powinien on zawierać następujące informacje:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00