Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-10-24

Jak przygotować się do zmian w zakresie płacy minimalnej dla zleceniobiorców w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. osoby pracujące na umowę zlecenia i samozatrudnieni będą mieli prawo do minimalnego wynagrodzenia. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 13 zł. Ponadto niezbędne będzie ewidencjonowanie godzin pracy takich osób. Strony będą również musiały określić w umowie zlecenia sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2017 r. płacy minimalnej dla zleceniobiorców i samozatrudnionych przedsiębiorcy i zleceniodawcy powinni podjąć konieczne działania, aby umowy zlecenia i o świadczenie usług od nowego roku były zgodne z prawem.

Procedura przygotowująca do wejścia w życie nowych przepisów dotyczących minimalnej stawki godzinowej:

Krok 1. Sprawdź, czy osoby fizyczne wykonujące zlecenie albo świadczące usługi na podstawie umów zawartych zarówno do końca 2016 r., jak i od 1 stycznia 2017 r. będą uprawnione do minimalnej stawki wynagrodzenia 13 zł na godzinę.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stawka minimalna dotyczy osób przyjmujących zlecenie lub świadczących usługi. Należy przez to rozumieć osoby fizyczne przyjmujące zlecenie lub świadczące usługi:

● wykonujące działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce albo w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej lub państwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezatrudniające pracowników lub niezawierające umów ze zleceniobiorcami albo ● niewykonujące działalności gospodarczej

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00