Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-01-11

Jakie obowiązki ma pracodawca, któremu pracownik złożył PIT-2

Oświadczenie do celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, co do zasady, pracownik może złożyć przed pierwszą wypłatą w danym roku podatkowym. Na tej podstawie w trakcie roku podatkowego podatnik może zapłacić niższy podatek od wynagrodzenia ze stosunku pracy.

Pracodawca jako płatnik jest zobowiązany obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej (art. 31 ustawy o PDOF).

Ogólne zasady dotyczące obliczania zaliczek na podatek od dochodów pracowniczych

WEDŁUG STAWKI 18%

WEDŁUG STAWKI 32%

Za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy nie przekroczył kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej - 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.

Za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej - 32% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00