Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-08-27

Czas pracy kierowców - praktyczne rozliczenia

Czasu pracy kierowców jest regulowany przez różne akty prawne, co sprawia duże kłopoty z jego rozliczaniem. Poszczególne regulacje odrębnie kształtują transport ze względu na obszar, na którym jest on prowadzony, jak również to, jakimi pojazdami jest wykonywany. Inne bowiem regulację należy stosować dla transportu wewnątrzkrajowego, na obszarze Unii Europejskiej, a jeszcze inne w transporcie pozaunijnym czy mieszanym.

I. Definicje

Żeby rozliczać czas pracy kierowców, niezbędna jest znajomość podstawowych definicji z tego zakresu. Zostały one zawarte w różnych aktach prawnych regulujących tę tematykę, jednak obowiązują w pełnym zakresie na potrzeby rozliczania czasu pracy kierowców.

Transport drogowy to:

● krajowy transport drogowy lub

● międzynarodowy transport drogowy,

● każdy przejazd drogowy wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do działalności gospodarczej, niespełniający warunków przewozu na potrzeby własne - działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy (art. 4 pkt 3 ustawy o transporcie drogowym).

Krajowy transport drogowy - podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi zarejestrowanymi w kraju, za które uważa się również zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym jazda pojazdu, miejsce rozpoczęcia lub zakończenia podróży i przejazdu oraz droga znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 4 pkt 1 ustawy o transporcie drogowym).

Międzynarodowy transport drogowy - podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi, za które uważa się również zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy, przy czym jazda pojazdu między miejscem początkowym a docelowym odbywa się z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej (art. 4 pkt 2 ustawy o transporcie drogowym).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00