Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-11-26

Uzyskanie lub utrata przez pracownika mandatu radnego - obowiązki pracodawcy

Pracownicy, którzy utracili mandat radnego i korzystali z urlopu bezpłatnego, powinni zostać przyjęci do pracy, jeżeli w ciągu 7 dni od wygaśnięcia mandatu zgłoszą gotowość do podjęcia zatrudnienia. Natomiast pracownikom, którzy uzyskali mandat radnego w wyborach 16 listopada 2014 r., trzeba udzielić urlopu bezpłatnego, jeżeli funkcja radnego będzie kolidować z wykonywaniem dotychczasowych obowiązków służbowych w samorządzie.

Radny od momentu ślubowania nie może być zatrudniony w urzędzie gminy (starostwie lub urzędzie marszałkowskim), w której uzyskał mandat. Dotyczy to zatrudnienia zarówno na podstawie stosunku pracy, jak i umowy cywilnoprawnej. Radny nie może też pełnić funkcji kierownika gminnej (powiatowej, wojewódzkiej) jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy (nawet społecznie, honorowo lub nieodpłatnie). Nie ma jednak przeszkód, aby był np. zatrudniony w innym urzędzie gminy niż ta, w której sprawuje mandat, starostwie powiatowym albo urzędzie marszałkowskim.

Nawiązanie stosunku pracy przez radnego w jednostkach, w których nie może tego zrobić, powoduje wygaśnięcie mandatu, nawet jeżeli radny niezwłocznie go rozwiąże.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00