Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-07-24

Jak pracownik-ojciec dziecka może korzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego po zmianach przepisów

Nowelizacja Kodeksu pracy przyznaje ojcu dziecka prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w przypadku porzucenia dziecka przez matkę lub niemożności sprawowania przez nią osobistej opieki nad dzieckiem z powodu jej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ponadto ojciec dziecka będzie mógł w niektórych sytuacjach skorzystać z tych urlopów, mimo że matka dziecka nie jest pracownikiem.

Nowelizacje Kodeksu pracy z ostatnich lat znacznie poszerzyły uprawnienia urlopowe związane z rodzicielstwem ojca dziecka. Taki charakter ma również najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy (w dniu oddania niniejszego numeru MPPiU do druku oczekująca na publikację w Dzienniku Ustaw).

Przejęcie części podstawowego urlopu macierzyńskiego

Prawo do podstawowego urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownicy, która urodzi dziecko w trakcie pozostawania w stosunku pracy. Wymiar tego urlopu przedstawia poniższa tabela.

Wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie

20 tygodni

w przypadku urodzenia jednego dziecka

31 tygodni

w przypadku urodzenia dwojga dzieci

33 tygodnie

przy urodzeniu trojga dzieci

35 tygodni

przy urodzeniu czworga dzieci

37 tygodni

przy urodzeniu pięciorga i więcej dzieci

Podstawowy urlop macierzyński jest z zasady w całości wykorzystywany przez matkę dziecka. Jednak rodzice mogą podjąć decyzję o przejęciu części tego urlopu przez ojca dziecka po wykorzystaniu przez matkę po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego (art. 180 § 5 Kodeksu pracy). W przypadku urodzenia jednego dziecka oraz przy założeniu, że matka nie korzystała z urlopu macierzyńskiego przed porodem, ojciec dziecka może więc przejąć pozostałe 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Maksymalny wymiar urlopu przejmowanego przez ojca zmienia się w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie oraz wtedy, gdy matka wykorzystała część urlopu macierzyńskiego przed urodzeniem dziecka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00