Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-05-11

Obowiązek przeprowadzania badań pracowniczych

Jednym z podstawowych obowiązków organizacji jako pracodawcy, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jest chronienie życia i zdrowia pracowników. W ramach realizacji tego obowiązku organizacja powinna dopilnować, aby osoby przyjmowane do pracy oraz te, które już są zatrudnione, poddawały się regularnie profilaktycznym badaniom lekarskim.

KRYSTYNA KWAPISZ

Skierowanie na badania traktowane jest jak polecenie służbowe. Informacje, które muszą się znaleźć w jego treści, określone zostały w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (przykład 1).

PRZYKŁAD 1

Stowarzyszenie wydało kandydatowi do pracy skierowanie, w którym określono:

● rodzaj badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane (badanie wstępne),

● stanowisko pracy, na którym kandydat do pracy ma być zatrudniony - przy czym pracodawca skorzystał z możliwości wskazania więcej niż jednego stanowiska, na których może być zatrudniony kandydat (określając stanowiska, pracodawca wskazał kolejność odpowiadającą potrzebom zakładu),

● informacje o występowaniu na wskazanych stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00