Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-06-28

Jakie skutki dla rozliczeń VAT od importu i eksportu towarów wywołuje reprezentowanie firmy przez agencję celną

Podatnicy dokonujący importu towarów niejednokrotnie działają poprzez agencje celne - występujące jako przedstawiciel bezpośredni lub pośredni. Wówczas pojawia się problem z prawidłowym wskazaniem okresu rozliczeniowego, w którym powstaje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Czy jest to okres otrzymania dokumentu celnego przez przedstawiciela - agencję celną, czy miesiąc (kwartał), w którym to podatnik uzyskał dokument celny od agencji? Analogiczna sytuacja występuje w przypadku eksportu towarów i momentu otrzymania dokumentu celnego potwierdzającego wywóz, który stanowi podstawę do wykazania transakcji ze stawką 0%.

Import towarów

Import towarów to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT). Podatnik, dokonując nabycia towarów, które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ich zakupu (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi w przypadku importu towarów - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego i deklaracji importowej (z zastrzeżeniem przypadków importu towarów rozliczanych na podstawie art. 33a ustawy o VAT, gdy podatkiem naliczonym jest kwota podatku należnego z tytułu importu towarów).

W art. 86 ust. 10 ustawy o VAT wskazany został moment, kiedy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. W przypadku importu towarów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał dokument celny, lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. Pewne szczególne uregulowania (art. 86 ust. 10 pkt 2a, 2b, 5 i 6 ustawy o VAT) odnoszą się do importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a lub 33b ustawy o VAT, jak również w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi, czy w przypadku wydania decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00