Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-01-16

Roczna korekta VAT za rok 2014 w księgach rachunkowych

Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej i zwolnionej obowiązkiem podatnika jest odrębne określanie kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego. W niektórych przypadkach dokonuje się tego na podstawie wskaźnika proporcji. Ma to odpowiedni wpływ na ewidencję księgową.

Podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (art. 90 ust. 1 ustawy o VAT). Oznacza to, że podatnik dokonujący sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej z VAT (prowadzący tzw. działalność mieszaną) powinien dążyć do przyporządkowania kwot podatku naliczonego wynikającego z dokonanych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży. W praktyce nie zawsze taka możliwość istnieje. Część wydatków może bowiem mieć charakter ogólny. W takim przypadku ustawodawca wskazał sposób postępowania przy odliczaniu VAT od takich wydatków.

UWAGA!

Roczną korektę VAT wykazuje się w deklaracji VAT składanej za pierwszy okres rozliczeniowy po zakończeniu roku podatkowego, za który dokonuje się korekty (art. 91 ust. 3 ustawy o VAT). Zatem roczną korektę VAT naliczonego za 2014 r. należy ująć w deklaracji za:

● styczeń 2015 r. (składanej do 25 lutego 2015 r.) - jeżeli podatnik rozlicza VAT miesięcznie,

● pierwszy kwartał 2015 r. (składanej do 25 kwietnia 2015 r. - jeżeli podatnik rozlicza VAT kwartalnie.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, można pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 2 ustawy o VAT). Tak określaną proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00