Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2016-10-13

Zmiana ustawy o swobodzie działalności gospodarczej a rozliczenie kompensaty po 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. mają wejść w życie zmiany dotyczące rozliczeń między przedsiębiorcami za pośrednictwem rachunku bankowego. Dokonywanie płatności gotówką, bez pośrednictwa rachunku bankowego, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, będzie przekraczała równowartość 15 000 zł, uniemożliwi zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodu. Jak w związku z tą zmianą mam rozumieć pojęcie "jednorazowa wartość transakcji"? Czy nowe przepisy będą miały zastosowanie do rozliczeń dokonywanych w drodze kompensaty? Czy zapłata poprzez kompensatę powyżej 15 000 zł będzie mogła stanowić koszt uzyskania przychodu?

PROBLEM

RADA

Analizując pojęcie "jednorazowa wartość transakcji", w pierwszej kolejności należy odwołać się do pojęcia "transakcja" z ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Należy jednak pamiętać, że ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wskazuje na "jednorazową wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności". Takim przypadkom należy przyjrzeć się ze wzmożoną uwagą (szczegóły w uzasadnieniu).

Trudno natomiast udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy nowe przepisy będą miały zastosowanie do dokonywania rozliczeń poprzez kompensatę. Moim zdaniem nie. Poniżej przedstawiam argumenty za takim stanowiskiem, jednak prezentuję również orzecznictwo sądów administracyjnych, które nie jest przychylne takiej tezie. Mając na uwadze istniejące wątpliwości, warto rozważyć wystąpienie z wnioskiem o indywidualną interpretację w tej sprawie.

UZASADNIENIE

Mając na uwadze przedstawiony problem, na początek przypomnę przepisy, z których wynikają wątpliwości Czytelnika.

Zmiany w zakresie rozliczeń za pośrednictwem rachunku bankowego od 1 stycznia 2017 r. wprowadza ustawa z 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa zmieniająca). Ustawa zmieniająca nowelizuje m.in. art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którym:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00