Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-03-12

Zmiany w rozporządzeniach VAT

Równolegle do nowelizacji ustawy o VAT Minister Finansów zaktualizował przepisy wykonawcze zawarte w najważniejszych rozporządzeniach z zakresu VAT. Rozporządzenia te zostały zastąpione nowszymi wersjami, w których Minister Finansów przede wszystkim uregulował zagadnienia, do których został zobowiązany w ustawie o VAT (tzw. delegacje ustawowe), jak również wprowadził szereg innych zmian o charakterze uproszczającym bądź doprecyzowującym. Poniżej zostały przedstawione zmiany zawarte w dwóch najważniejszych rozporządzeniach VAT.


Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (dalej: rozporządzenie fakturowe)

1) Elementy obowiązkowe faktury

Obowiązkowe elementy faktur zostały określone przede wszystkim w § 5 rozporządzenia fakturowego (dotychczas był to § 9). W porównaniu z dotychczasowymi przepisami:

· na fakturze można podać jedynie datę jej wystawiania, natomiast datę sprzedaży należy dodać tylko w przypadku, gdy daty te różnią się od siebie,

· nie ma już obowiązku podawania na fakturze wartości sprzedaży brutto dla poszczególnych stawek VAT, zwolnionych z VAT lub niepodlegających VAT (nadal trzeba za pomocą takiego podziału wykazać sumę wartości sprzedaży netto, jak również kwotę VAT z podziałem według stawek podatku),

· nie ma już obowiązku podawania na fakturze słownie kwoty należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Podstawa prawna: § 5 nowego rozporządzenia fakturowego

2) Faktury dokumentujące sprzedaż zwolnioną lub opodatkowaną stawką obniżoną

Dotychczas w przypadku sprzedaży objętej obniżoną stawką VAT lub zwolnieniem z VAT na fakturze należało podać odpowiedni symbol PKWiU, a w przypadku gdy ustawa o VAT lub wydane na jej podstawie rozporządzenie nie przywołują klasyfikacji statystycznych - przepis, na podstawie którego podatnik zastosował niższą stawkę lub zwolnienie z VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00