Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2010 r., sygn. I FSK 2130/08

Sprzedaż kilku działek budowlanych lub przeznaczonych pod zabudowę, stanowiących majątek prywatny sprzedawcy, wskazująca tym samym na ograniczony ilościowo zakres realizacji tej sprzedaży, nie może być kwalifikowana jako prowadzenie handlowej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 u.p.t.u.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 września 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 514/08 w sprawie ze skargi D. W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 3 września 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 514/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi D. W. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2007 r., nr [...] stwierdzając, że nie może ona być wykonana w całości oraz zasądził na rzecz skarżącej koszty postępowania sądowego.

1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że wnioskiem z dnia 23 sierpnia 2007 r. D. W. zwróciła się do Ministra Finansów, w imieniu którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w B., o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Podatniczka podała przy tym, że w 1995 r. nabyła z mężem oraz zaprzyjaźnionym małżeństwem na współwłasność nieruchomość o powierzchni 3 ha 52 a położoną w K., gmina M., zamierzając prowadzić na niej gospodarstwo agroturystyczne. W 1997 r. przedmiotowy grunt objęty został planem zagospodarowania przestrzennego, w wyniku którego powstały działki przeznaczone na cele zabudowy letniskowej. W 1999 r. wyrokiem sądu została zniesiona wspólność ustawowa małżeńska pomiędzy skarżącą a jej mężem w ten sposób, że skarżąca stała się wyłączną właścicielką nieruchomości o powierzchni 1 ha 62 a 97 m2, składającej się z 14 niezabudowanych działek z przeznaczeniem na cele zabudowy letniskowej. W dniu 16 sierpnia 2007 r. skarżąca sprzedała pierwsze dwie działki i zamierza sprzedać w przyszłości kolejne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00