Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. II FSK 3030/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Jagiełło (sprawozdawca), Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA del. Jolanta Sokołowska, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 lipca 2013 r. sygn. akt I SA/Sz 412/13 w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w T. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2013 r. nr ITPB3/423-627/12/MK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz C. sp. z o.o. z siedzibą w T. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1 Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 lipca 2013 r., sygn. akt I SA/Sz 412/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie po rozpoznaniu skargi C. [...] z siedzibą w T. (dalej: "spółka", "wnioskodawczyni") uchylił indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2013 r. w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

1.2 Sąd pierwszej instancji wskazał, że spółka we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiła następujący stan faktyczny: w dniu 27 stycznia 2009 r. zawarła umowę pożyczki z Pożyczkodawcą z D. (Umowa pożyczki nr 1). Pożyczkodawca zobowiązał się pożyczyć spółce do dnia 30 stycznia 2009 r. ustaloną kwotę wskazaną w walucie Euro. Jednocześnie dnia 27 stycznia 2009 r. wnioskodawczyni, jako Pożyczkodawca, zawarła umowę pożyczki z A. [...], jako Pożyczkobiorcą (Umowa pożyczki nr 2). Kwota pożyczki została ustalona w walucie Euro. Strony umówiły się, że pożyczka zostanie do dnia 30 stycznia 2009 r. uiszczona na wskazany w treści umowy rachunek bankowy Pożyczkobiorcy. W związku z zawarciem i wykonaniem wskazanych wyżej umów na rachunek bankowy spółki prowadzony dla waluty Euro wpłynęła kwota wyrażona w Euro z tytułu umowy pożyczki nr 1. Część tej kwoty została wykorzystana do realizacji zobowiązania z tytułu umowy pożyczki nr 2 na rzecz A. [...]. Następnego dnia po wpływie kwoty w Euro na rachunek bankowy spółki została ona w zakresie, w jakim odpowiadała udzielonej pożyczce na podstawie umowy pożyczki nr 2 z tego rachunku przelana na rachunek bankowy A. [...]. W ramach transakcji nie doszło do przeprowadzenia operacji finansowej przewalutowania. Kwota wpłynęła na rachunek bankowy spółki w wykonaniu umowy pożyczki nr 1 w walucie Euro i w takiej walucie została wypłacona następnego dnia A. [...] w wykonaniu umowy pożyczki nr 2. Zwrot kwot na podstawie pożyczki nr 1 i nr 2 ma nastąpić zgodnie z ustaleniami stron w walucie Euro. Wnioskodawczyni nie dokonała wyboru ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości i różnice te ustala na podstawie art. 15a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: "u.p.d.o.p.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00