Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 września 2023 r., sygn. III OSK 5153/21

Zgodnie z art. 269 ust. 1 pkt 1 prawa wodnego, opłata za usługi wodne jest naliczana za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, a kluczowe dla ustalenia jej wysokości stanowi fakt, czy dana nieruchomość jest ujęta w systemie kanalizacji otwartej lub zamkniętej, służącym do odprowadzania wód opadowych i roztopowych. 

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędziowie sędzia NSA Teresa Zyglewska (spr.) sędzia del. WSA Maciej Kobak Protokolant asystent sędziego Krzysztof Książek po rozpoznaniu w dniu 26 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 11 lutego 2020 r. sygn. akt II SA/Sz 430/20 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w O. na decyzję Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 25 marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie określenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. sp. z o.o. z siedzibą w O. na rzecz Prezydenta Miasta Szczecin kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 11 lutego 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę A. sp. z o.o. z siedzibą w O. (dalej: spółka) na decyzję Prezydenta Miasta Szczecin z 25 marca 2020 r. w przedmiocie określenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że informacją kwartalną Prezydent Miasta Szczecin ustalił spółce opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2, na działce nr [...], robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Opłata została ustalona za III kwartał 2019 r., a jako podstawę jej ustalenia organ powołał art. 269 ust. 1 pkt 1, art. 270 ust. 7 oraz art. 272 ust. 8, 10, 22, 23 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2018 r. poz. 2268 ze zm.) – dalej: Prawo wodne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00