Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 6 października 1998 r. sygn. I PKN 377/98

Pojęcie zmiany pracodawcy na zasadach określonych w art. 231 KP, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego danego pracownika (art. 36 § 11 KP), nie obejmuje przejścia pracownika do nowego pracodawcy na podstawie „porozumienia między pracodawcami”.

Przewodniczący: SSN Teresa Flemming-Kulesza

Sędziowie SN: Andrzej Kijowski, Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 6 października 1998 r. sprawy z powództwa Seweryna T. przeciwko [...] Kopalniom Kamienia Budowlanego „S.” Spółce Akcyjnej w S. o ustalenie i przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 20 marca 1998 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

W imieniu Seweryna T.-N. wniesiona została kasacja od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 20 marca 1998 r. [...], którym Sąd ten zmienił wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Przysusze z dnia 28 listopada 1997 r. [...] i oddalił powództwo, a ponadto oddalił apelację powoda.

Sąd Pracy w Przysusze zasądził od [...] Kopalń Kamienia Budowlanego „S.” SA w S. na rzecz Seweryna T.-N.: 1. odszkodowanie w kwocie dwunastokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw wraz z wypłatami z zysku oraz 2. ustalił, że okres wypowiedzenia wynikający z uchwały [...]z dnia 10 października 1996 r. Rady Nadzorczej strony pozwanej wynosi w przypadku powoda jeden miesiąc. Sąd ten ustalił następujący stan faktyczny. Do 31 sierpnia 1995 r. powód pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji, Spółce z o.o. w R. Z dniem 1 sierpnia 1995 r. Rada Pracownicza [...] Kopalni Kamienia Budowlanego „S.” w S. powołała go na stanowisko dyrektora tych Kopalń. Od dnia 19 września 1996 r. strony łączył stosunek pracy wynikający z umowy o pracę zawartej w sposób dorozumiany z tym, że warunki tej umowy określała umowa z dnia 2 sierpnia 1996 r. podpisana przez powoda i Przewodniczącego Rady Pracowniczej. Od dnia 9 października 1996 r. do połowy marca 1997 r. powód przebywał na zwolnieniu lekarskim. Według Sądu Pracy, do 19 września 1995 r. powód był dyrektorem przedsiębiorstwa państwowego, zatrudnionym na podstawie powołania. Jego stosunek pracy ustał z dniem wykreślenia przedsiębiorstwa z rejestru, tzn. z dniem zarejestrowania spółki akcyjnej na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 51, poz. 298 ze zm.). Po tej dacie powód świadczył pracę na rzecz pozwanej Spółki pełniąc funkcję jej dyrektora za wynagrodzeniem ustalonym przez Radę Nadzorczą. To, że strony, a przede wszystkim strona pozwana, traktowały stosunek łączący powoda ze Spółką jako stosunek z umowy o pracę wynika z oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartego w uchwale Rady Nadzorczej z dnia 10 października 1996 r. Powód, pozostając w stosunku pracy jednocześnie pełnił w pozwanej Spółce funkcję Prezesa Zarządu. Tą samą uchwałą Rada Nadzorcza odwołała powoda z tej funkcji. W myśl art. 36 § 1 KP jeżeli pracownik legitymuje się u danego pracodawcy okresem zatrudnienia od 6 miesięcy do 3 lat korzysta z jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Do tego okresu można jedynie doliczyć zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy, o ile pracodawca rozwiązujący umowę o pracę jest jego następcą prawnym (art. 36 § 1 KP). Powód nie udowodnił, aby przedsiębiorstwo państwowe [...] Kopalnie Kamienia Budowlanego „S.” były następcą prawnym Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Spółki z o.o. w R. Z tych przyczyn Sąd Pracy ustalił, że strony łączyła umowa o pracę, a okres wypowiedzenia wynosił jeden miesiąc. Na podstawie art. 45 § 1 i 2 oraz art. 47 KP Sąd ten ponadto orzekł na rzecz powoda odszkodowanie wobec niecelowości przywrócenia go na stanowisko dyrektora.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00