Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 11 lutego 2005 r. sygn. I UK 173/04

Wniosek osoby korzystającej z prawa do renty rodzinnej o wypłatę renty wyjątkowej przez okres 1 roku do momentu ukończenia studiów powinien być przez organ rentowy niezwłocznie przekazany Prezesowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie jako organowi właściwemu do jego załatwienia (art. 83 i 124 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm. w związku z art. 65 k.p.a.).

Przewodniczący SSN Józef lwulski

Sędziowie: SN Andrzej Wasilewski (sprawozdawca),SA Małgorzata Wrębiakowska-Marzec

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lutego 2005 r. sprawy z wniosku Sylwii D. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w R. o rentę rodzinną na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 6 listopada 2003 r. [...]

1. z m i e n i ł zaskarżony wyrok w ten sposób, że zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku z dnia 3 marca 2003 r. [...] w ten sposób, że „30 września 2003 r." zastąpił datą „30 września 2002 r." i oddalił odwołanie w pozostałym zakresie;

2. o d d a I i ł kasację w pozostałym zakresie;

3. koszty postępowania kasacyjnego wzajemnie między stronami zniósł.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w R. decyzją z 2 sierpnia 2002 r. przyznał ubezpieczonej - Sylwii W. (następnie, w wyniku zmiany nazwiska - Sylwii D.) rentę rodzinną po zmarłej matce na okres od dnia 29 lipca 2002 r. do dnia 31 sierpnia 2002 r, natomiast decyzją z dnia 7 października 2002 r. odmówił jej dalszej wypłaty renty rodzinnej do czasu ukończenia studiów, gdyż stwierdził, że ubezpieczona jest studentką II roku studiów uzupełniających, a uprzednio ukończyła już studia inżynierskie.

W wyniku odwołania ubezpieczonej, Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gliwicach - Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku wyrokiem z dnia 3 marca 2003 r. [...] zmienił zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w R. z dnia 7 października 2002 r. i przyznał ubezpieczonej rentę rodzinną na okres od chwili jej wstrzymania do dnia 30 września 2003 r, czyli do ukończenia przez nią ostatniego roku studiów. Sąd Okręgowy dokonał następujących ustaleń: (a) ubezpieczona Sylwia W., która urodziła się w dniu 30 sierpnia 1977 r, w okresie od 1996 r. do 2000 r. studiowała na Politechnice Ś. w G. na kierunku „marketing i zarządzanie", na którym harmonogram studiów przewidywał naprzód 4-letnie studia inżynierskie, a następnie 2-letnie studia magisterskie, z tym że: „jeżeli słuchacz zaliczył w terminie semestr studiów inżynierskich, to automatycznie przechodził na studia magisterskie" (b) ubezpieczona rozpoczęła dwuletnie uzupełniające studia magisterskie w roku akademickim 2000/2001 i pierwszy rok studiów zaliczyła w dniu 22 czerwca 2001 r; (c) już po rozpoczęciu II roku studiów magisterskich w roku akademickim 2001/2002, w dniu 24 października 2001 r. wnioskodawczyni uległa wypadkowi drogowemu i w związku z długotrwałym leczeniem uzyskała urlop dziekański na rok akademicki 2001/2002; (d) od 1 października 2002 r. ubezpieczona kontynuuje jednak nadal studia na ostatnim roku studiów magisterskich, które ukończy we wrześniu 2003 r; (e) ubezpieczona utraciła oboje rodziców (ojciec zmarł w 1998 r, a matka w 2002 r.) i renta rodzinna stanowi dla niej jedyne źródło utrzymania. Na tej podstawie Sąd Okręgowy zważył, że: „ubezpieczona spełnia warunki do przyznania świadczeń. Ukończyła 25 lat życia będąc na ostatnim roku studiów, zatem prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Ubezpieczona kontynuuje naukę na Politechnice Ś., Wydziale Organizacji i Zarządzania. Wbrew twierdzeniom organu rentowego nie rozpoczęła nauki na innym kierunku. Studia magisterskie przewidziane są harmonogramem studiów wyższych, a tytuł magistra jest ukoronowaniem studiów wyższych. Jest rzeczą naturalną i logiczną że ubezpieczona po uzyskaniu tytułu inżyniera, automatycznie podjęła uzupełniające studia magisterskie."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00