Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 16 marca 2009 r., sygn. III SPP 3/09

Skarga na przewlekłość postępowania wniesiona po uprawomocnieniu się wyroku sądu drugiej instancji jest niedopuszczalna i podlega odrzuceniu.

 

Przewodniczący SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca), Sędziowie: SN Józef Iwulski, SA Maciej Pacuda.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 marca 2009 r. sprawy ze skargi Marcina K. na przewlekłość postępowania Sądu Apelacyjnego w Warszawie [...]

odrzucił skargę.

Uzasadnienie

Skarga na naruszenie prawa do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki została wniesiona 19 stycznia 2009 r. przez pozwanego Marcina K. do Sądu Najwyższego za pośrednictwem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który wyrokiem z 7 października 2008 r. [...] oddalił jego apelację od wyroku zasądzającego od niego na rzecz powoda JCH T. GmbH w E. 345.166,80 zł z odsetkami i kosztami.

Skarżący wniósł o: 1) stwierdzenie przewlekłości postępowania toczącego się przed Sądem Apelacyjnym w tej sprawie; 2) zalecenie Sądowi Apelacyjnemu doręczenia mu uzasadnienia wyroku; 3) zasądzenie od Skarbu Państwa na jego rzecz 10.000 zł oraz kosztów postępowania. Przewlekłość postępowania łączył z niedoręczeniem uzasadnienia wyroku. Pismem z 8 października 2008 r. wniósł o sporządzenie uzasadnienia wyroku i do wniesienia obecnej skargi go nie otrzymał, mimo że pismami z 17 listopada i z 12 grudnia 2008 r. zwracał się do Sądu Apelacyjnego o pilne sporządzenie uzasadnienia. Naruszony został zatem art. 387 § 2 k.p.c. Przekroczenie dwutygodniowego terminu do sporządzenia uzasadnienia powoduje przewlekłość postępowania oraz naruszenie prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, gwarantowanego na podstawie art. 45 ust. 1 Konstytucji. Skarżący czuje się pokrzywdzony, gdyż nie może wnosić skargi kasacyjnej i przekazać sprawy swojemu ubezpieczycielowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00