Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2010 r., sygn. III UK 50/10

Warunkiem przedłużenia prawa do renty rodzinnej na podstawie art. 68 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest kontynuowanie nauki na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, niezależnie od wcześniejszego ukończenia studiów magisterskich na innym kierunku. Wynika więc z tego, że podjęcie kolejnej formy kształcenia po ukończeniu studiów wyższych nie może przesądzać o wyłączeniu prawa do renty rodzinnej. Wyłączenie to następuje jedynie w przypadku podjęcia innej niż studia wyższe formy kształcenia. Uzależnienie podjęcia danej formy kształcenia od ukończenia studiów wyższych nie może przesądzać, że zawsze będzie to forma studiów podyplomowych.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kwaśniewski (przewodniczący)

SSN Bogusław Cudowski (sprawozdawca)

SSN Andrzej Wróbel 

Protokolant Edyta Jastrzębska

w sprawie z odwołania Radosława W.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w G.

o przyznanie renty rodzinnej,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 13 grudnia 2010 r.,

skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w S.

z dnia 3 grudnia 2009 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi Apelacyjnemu w S.

Uzasadnienie

6 sierpnia 2007 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych - oddział w G. wydał decyzję odmawiającą prawa do renty rodzinnej wnioskodawcy - Radosławowi W. Wnioskodawca wniósł odwołanie od decyzji, zarzucając naruszenia art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.). Stwierdził, że dostarczył dokumenty potwierdzające, iż jest on studentem ostatniego roku studiów wyższych. Sąd Okręgowy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. wyrokiem z 20 grudnia 2007 r. oddalił odwołanie.

Sąd orzekł na podstawie następującego stanu faktycznego. Radosław W., urodzony 21 grudnia 1981 r., decyzją ZUS z 15 grudnia 1999 r. otrzymał prawo do renty rodzinnej po zmarłym 26 września 1999 r. Ryszardzie W. 1 października 2000 r. ubezpieczony podjął naukę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu. Studia ukończył 30 września 2005 r., uzyskując tytuł magistra. 4 listopada 2005 r. ubezpieczony przedłożył, wystawione przez Uniwersytet w R., zaświadczenie o podjęciu nauki w semestrze zimowym 2005/2006 na studiach podyplomowych. 17 października 2006 r. złożył zaświadczenie o kontynuowaniu nauki w semestrze zimowym 2006/2007 na studiach podyplomowych, twierdząc, że jest to ostatni rok studiów. 12 stycznia 2007 r. organ rentowy odmówił wnioskodawcy prawa do dalszej wypłaty renty. Od decyzji tej ubezpieczony odwołał się do Sądu Okręgowego w G. Wyrokiem z 28 marca 2007 r. Sąd Okręgowy zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał ubezpieczonemu prawo do renty rodzinnej. Organ rentowy złożył apelację od tego wyroku.

Jednocześnie 27 kwietnia 2007 r. ubezpieczony ponownie złożył wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej, dołączając zaświadczenie o kontynuacji nauki na ostatnim roku studiów. Decyzją z 6 sierpnia 2007 r. organ rentowy odmówił prawa do renty rodzinnej wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00