Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 15 października 2010 r., sygn. III UK 22/10

Ustalenie czy inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą wojskową - jest następstwem wypadku w czasie służby wojskowej lub następstwem chorób spowodowanych szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej - może być dokonane dopiero wówczas, gdy zostanie stwierdzone, że inwalidztwo powstało w określonych warunkach.

Osoba, która nie jest inwalidą wojskowym nie ma prawa do renty, o której mowa w art. 35 ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu inwalidów.

 

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Kazimierz Jaśkowski (przewodniczący) SSN Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca) SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec

w sprawie z odwołania Bolesława F. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w K. o rentę wojskową, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 października 2010 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w S. z dnia 17 września 2009 r.,

oddala skargę.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2009 r. Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. oddalił odwołanie ubezpieczonego Bolesława F. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w K. z dnia 4 lipca 2008 r. odmawiającej ubezpieczonemu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku ze służbą wojskową.

Sąd Okręgowy ustalił, że Bolesław F. od dnia 1 kwietnia 1998 r. jest uprawniony do emerytury. W dniu 11 marca 2008 r. ubezpieczony wystąpił do ZUS z wnioskiem o przyznanie prawa do renty inwalidy wojskowego. Wojskowa Komisja Lekarska w K. orzeczeniem nr 956/ZUS/2008 z dnia 16 kwietnia 2008 r. uznała, że rozpoznane u Bolesława F. schorzenia nie pozostają w związku przyczynowym ze służbą wojskową. Lekarz orzecznik ZUS orzeczeniem z dnia 7 maja 2008 r. uznał ubezpieczonego za całkowicie trwale niezdolnego do pracy bez związku przyczynowego ze służbą wojskową. Ubezpieczony złożył sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS do właściwej komisji lekarskiej; Komisja ta orzeczeniem z dnia 27 czerwca 2008 r. podtrzymała orzeczenie lekarza orzecznika ZUS.

Sąd Okręgowy na podstawie opinii biegłych sądowych: internisty, diabetologa, neurologa i laryngologa ustalił, że u ubezpieczonego nie stwierdzono niezdolności do pracy powstałej w czasie pełnienia służby wojskowej ani w związku z pełnieniem tej służby. W konsekwencji Sąd Okręgowy uznał, że nie ma podstaw do zmiany zaskarżonej decyzji organu rentowego i na podstawie art. 477 § 1 k.p.c. oddalił odwołanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00