Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 24 października 2017 r., sygn. II UK 474/16

Brak podstaw do twierdzenia, że bierna postawa matki dziecka na rynku pracy zmusza Fundusz Ubezpieczeń Społecznych do automatycznego udostępnienia środków, skoro prawo do renty rodzinnej nie uchyla obowiązku alimentacyjnego rodzica.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Jolanta Frańczak

SSN Halina Kiryło

w sprawie z wniosku N. K. działającej w imieniu i na rzecz małoletniego F. L. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w [...] z udziałem zainteresowanej Z. K. o rentę rodzinną po zmarłym M. K., po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 24 października 2017 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 31 marca 2016 r.,

oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem Sądu Okręgowego w [...] z dnia 14 lipca 2014 r. zmieniono zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddziału w [...] z dnia 19 stycznia 2012 r. i przyznano F. L. prawo do renty rodzinnej po dziadku M. K.

Po rozpoznaniu apelacji, wyrokiem Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia z dnia 31 marca 2016 r. zmieniono wyrok Sądu pierwszej instancji i oddalono odwołanie.

Sąd drugiej instancji ustalił, że w imieniu małoletniego syna F. L., jego przedstawiciel ustawowy (N. K.), złożył wniosek o przyznanie dziecku prawa do renty rodzinnej po zmarłym dziadku M. K. Małoletni nie nabył prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu K. L., gdyż ów nie był objęty ubezpieczeniem. Nadto żądanie przyznania alimentów od rodziny ojca dziecka zostało oddalone przez Sąd Rejonowy z dnia 20 lutego 2012 r.

Sąd Apelacyjny podzielił kolejne ustalenia Sądu pierwszej instancji, a mianowicie że F. L. urodził się w dniu 24 marca 2010 r. i zamieszkiwał z rodziną swojej matki. Ojciec dziecka nie łożył na jego utrzymanie. N.K. nie pracowała. Z tego względu ona wraz z małoletnim F. pozostawali na utrzymaniu małżonków K. M.K. pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Dodatkowo Sąd Apelacyjny ustalił, w oparciu o dokumenty z akt rentowych M.K., że w kwietniu 2011 r., rozpoznano u niego nieoperacyjnego gruczolaka trzustki, co stanowiło podstawę orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. M.K. zmarł 20 listopada 2011 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00