Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.03.2004, sygn. US.PP/443-3/04, Urząd Skarbowy w Ropczycach

Z jakiego okresu mogą pochodzić uregulowane faktury zakupu stanowiące podstawę do wyliczenia kwoty podlegającej zwrotowi bezpośredniemu (art. 21 ust. 2a ustawy o VAT)?

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 18.02.2004 r., które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 20.02.2004 r. dot. przysługującego podatnikowi prawa żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym zgromadzonego w poprzednich okresach rozliczeniowych, jeśli to prawo wynika z wystąpienia w tym okresie sprzedaży opodatkowanej stawką 0-procentową, tj. z jakiego okresu mogą pochodzić faktury uregulowane stanowiące podstawę do zwrotu podatku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych w całości lub w części stawką niższą niż określona w art. 18 ust. 1 przysługuje prawo do zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 2a i 4. Artykuł 21 ust. 2a i ust. 4 powołanej ustawy wprowadzają pewne ograniczenia co do możliwości zadeklarowania kwoty zwrotu bezpośredniego w deklaracji VAT-7, tj. wg ust. 2a - "Kwota zwrotu różnicy podatku, o której mowa w ust. 2 nie może być wyższa od kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane oraz z dokumentów celnych, jeżeli podatek z nich wynikający został zapłacony", natomiast wg ust. 4 - "W przypadku, gdy kwota nadwyżki podatku naliczonego u podatnika dokonującego sprzedaży towarów opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka określona w art. 18 ust. 1 przekracza kwotę wynoszącą 22 % całości obrotu opodatkowanego stawkami niższymi, zwrotowi na rachunek bankowy podlega nadwyżka do wysokości tej kwoty." Pozostała część nadwyżki podlega rozliczeniu w okresach następnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00