Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.10.2006, sygn. IS.I/1-4150/27/06, Izba Skarbowa w Rzeszowie, sygn. IS.I/1-4150/27/06

Czy jako kierowca - podatnik prowadzący działalność gospodarczą postępuję prawidłowo zaliczając w ciężar kosztów kwotę odpowiadającą równowartości diet w wysokości określonej odrębnymi przepisami dla pracowników?

Pytanie podatnika
Referencje
FSK 2175/04, wyrok zwykłego składu NSA
PB2/005-SIP-131/06, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. -- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 8.08.2006 r., na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 1.08.2006 r., znak: I USI/41 5/37/06, w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, odmawia uchylenia ww. postanowienia.

Pismem z dnia 7.06.2006 r. (...) pan Edward S. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pan Edward S. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie "usług kierowania samochodami ciężarowymi", świadcząc usługi na rzecz spółki, która jest właścicielem pojazdu i finansuje wszystkie wydatki związane z jego eksploatacją. Wnioskodawca ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wartość diet z tytułu podróży służbowych krajowych i zagranicznych, w wysokości diet przysługujących pracownikom, określonych w odrębnych przepisach. Podatnik zamierza rozliczać koszty "wyjazdów zagranicznych" na podstawie dowodów wewnętrznych "Rozliczenie delegacji służbowej", natomiast koszty wyjazdów "krajowych" na podstawie znormalizowanych formularzy "Polecenie wyjazdu służbowego". Na tle powyższego stanu faktycznego pan Edward S. sformułował pytanie, czy jako kierowca - podatnik prowadzący działalność gospodarczą postępuje prawidłowo, zaliczając w ciężar kosztów kwotę odpowiadającą równowartości diet w wysokości określonej odrębnymi przepisami dla pracowników". Zdaniem wnioskodawcy "wyjazdy służbowe kierowcy - podatnika" mają wpływ na osiągane przez niego przychody, dlatego ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów równowartość diet przysługujących pracownikom, określonych w odrębnych przepisach.

W postanowieniu z dnia 1.08.2006 r., znak: I USI/415/37/06, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uznał, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe. Jako podstawę rozstrzygnięcia organ podatkowy wskazał art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dotyczący zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - do wysokości diet przysługujących pracownikom, określonych w odrębnych przepisach (cytowanych w ww. postanowieniu). Organ podatkowy zwraca uwagę, że przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia "podróży służbowej". Definicja "podróży służbowej" została zawarta w art. 77 § 1 ustawy z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). Zgodnie z tą definicją podróżą służbową jest wykonanie zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Odnosząc tę definicję do osób prowadzących działalność gospodarczą według organu podatkowego - przyjąć należy, że podróżą służbową jest wyjazd związany z tą działalnością poza miejsce jej prowadzenia. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportu samochodowego, wyjazdy (krajowe i zagraniczne) należą do istoty tej działalności i jako takie nie są podróżami służbowymi, gdyż stanowią czynności będące przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej. Podróżą służbową u osób prowadzących ten rodzaj działalności gospodarczej, będą np. podróże odbywane do kontrahentów w celu omówienia warunków świadczenia usług, zawarcia umowy (kontraktu), uczestnictwa w targach itp. Tylko w takich przypadkach osobom prowadzącym działalność gospodarczą przysługują diety, do wysokości określonej w art. 23 ust. 1 pkt 52 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00