Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.06.2006, sygn. ZD/406-61/CIT/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-61/CIT/06

Pytanie Podatnika dotyczy zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na opłaty z tytułu niewykorzystania limitów dopłat do oprocentowania kredytów.

Pytanie podatnika

W dniu 14.03.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 2.05.2006r. (wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 10.05.2006r.).

Podatnik wskazał, że w ramach prowadzonej działalności wypłaca kredyty z własnych środków zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30.01.1996r. Część oprocentowania tych kredytów opłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za pośrednictwem Banku X S.A. na podstawie umowy cywilno-prawnej. Podatnik zawarł taką umowę z Bankiem X S.A., a Bank X S.A. z kolei z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioskujący występuje za pośrednictwem Banku X S.A. o określone limity dopłat do oprocentowania kredytów. Jednak często kredytobiorcy spłacają wcześniej kredyty lub rezygnują z części wypłat. W rezultacie występuje zjawisko niewykorzystania limitu dopłat do oprocentowania kredytów. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a następnie Bank X S.A. w umowie z Podatnikiem zobowiązał Go do uiszczenia opłaty za niewykorzystane limity. Zdaniem Wnioskującego opłata ta stanowi koszt uzyskania przychodów. Podatnik wskazał, że powyższe uzasadnia treść przepisu art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w którym stanowi się, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Stosownie zaś do przepisu art. 483 ust. 1 Kodeksu cywilnego, można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). W opinii Wnioskującego z powyższych przepisów wynika, że w przedmiotowej sprawie nie chodzi o zobowiązanie niepieniężne, a więc nie zachodzi możliwość wystąpienia kary umownej.

Zdaniem Podatnika nie jest to również odszkodowanie za zwłokę w wykonaniu usług. Usługa bowiem została wykonana terminowo. Natomiast opłata stanowi umowny ekwiwalent pieniężny dyscyplinujący zapotrzebowanie Banku na dopłaty do oprocentowania kredytów, która zdaniem Podatnika powinna stanowić koszt uzyskania przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00