Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.11.2006, sygn. PF-I/41180-0021/06/JK, Izba Skarbowa w Opolu, sygn. PF-I/41180-0021/06/JK

Dotyczy prowadzenia przez małżonków wspólnej działalności gospodarczej, na dwa odrębne wpisy ? bez zawiązywania spółki.

Pytanie podatnika

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z dnia 28 stycznia 2005r. Nr PP/443/INT/172a/BT/2004 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie prowadzenia przez małżonków wspólnej działalności gospodarczej, na dwa odrębne wpisy ? bez zawiązywania spółki, gdyż zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa.

UZASADNIENIE

W dniu 09 grudnia 2004r. do Urzędu Skarbowego w Brzegu wpłynął Pana pisemny wniosek o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Ze stanu faktycznego przedstawionego w w/w piśmie wynika, iż prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą od 1994r., w tym od 1999r. wraz z małżonką, na podstawie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczali się Państwo na zasadach ogólnych, składając w trakcie roku deklaracje PIT- 5, w których wykazywano po 50% uzyskanych dochodów z prowadzonej wspólnie działalności gospodarczej, natomiast dla celów podatku od towarów i usług posługiwano się Pana numerem NIP.
Po wejściu w życie ustawy z dnia 02 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej Pana żona uzyskała odrębny wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a jako datę rozpoczęcia prowadzenia działalności wskazano datę wykreślenia z wpisu wspólnego małżonków. Jako nazwę firmy zarówno Pan jak i Pana żona podali: ..., przy czym nie zawarli Państwo umowy spółki cywilnej.
Według Pana, przekształcenie wpisu małżonków na dwa odrębne wpisy, mimo nie zawiązywania spółki cywilnej, nie spowoduje żadnych zmian dotychczasowych zasad rozliczania się w podatku dochodowym z tytułu wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu w postanowieniu z dnia 28 stycznia 2005r. Nr PP/443/INT/172a/BT/2004 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania prowadzonej wspólnie działalności przez małżonków ? po zmianie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na dwa odrębne wpisy ? bez zawiązywania spółki osobowej ? zgodził się z Państwa stanowiskiem, uznając, iż przekształcenie wpisu w ewidencji działalności gospodarczej pozostanie bez wpływu na dotychczasowy sposób rozliczania w podatku dochodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00