Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2009, sygn. ITPB3/423-302/09/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-302/09/AW

Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów różnicę w wycenie kontraktu forward na ostatni dzień roku obrotowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów podatkowych różnicy w wycenie kontraktu forward na ostatni dzień roku obrotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów podatkowych różnicy w wycenie kontraktu forward na ostatni dzień roku obrotowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem zmian kursów walut zawarł z bankiem kontrakt terminowy forward na sprzedaż i kupno waluty w określonych datach transakcji, przy zastosowaniu z góry ustalonego kursu (kontrakt forward).

Kontrakt forward nie jest ujęty w księgach ze względu na brak kosztów transakcyjnych, wartość kontraktu na dzień jego zawarcia wynosiła zero.

Kontrakt forward może być realizowany jako nierzeczywisty instrument pochodny, tzn. w wyniku jego realizacji nie nastąpi faktyczna dostawa waluty lub też jako rzeczywisty instrument pochodny, tzn. w wyniku jego realizacji nastąpi faktyczna dostawa waluty. Wybór sposobu realizacji kontraktu forward pozostawiony został Spółce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00