Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2009, sygn. IBPP3/443-454/09/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-454/09/AB

Uznanie, wywozu towarów poza granicę Wspólnoty za eksport towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2009 r. (data wpływu 2 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania, wywozu towarów poza granicę Wspólnoty za eksport towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania, wywozu towarów poza granicę Wspólnoty Europejskiej za eksport towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca, prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. handel panelami podłogowymi i akcesoriami (dalej towary). Część towarów, którymi handluje Podatnik jest sprzedawana do krajów trzecich, tj. państw nie należących do Wspólnoty Europejskiej, w tym na Ukrainę. Istniejące relacje handlowe i specyfika handlu z kontrahentami z Europy Wschodniej sprawiają, iż nie zawsze możliwym jest dokonywanie przez Wnioskodawcę sprzedaży towarów bezpośrednio do kontrahentów z Ukrainy. Niejednokrotnie, aby transakcja mogła dojść do skutku, niezbędnym staje się udział innych jeszcze podmiotów, które pośredniczyłyby w transakcjach handlowych między Podatnikiem a nabywcami towarów z Ukrainy. Podatnik uczestniczy w transakcji handlowej, w której obok Podatnika i nabywców towarów z Ukrainy, uczestniczyłby podmiot trzeci z siedzibą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (terytorium kraju). Będące przedmiotem sprzedaży towary są przemieszczane na Ukrainę transportem samochodowym. Ze względów logistycznych i organizacyjnych kontrahenci ukraińscy zastrzegają, iż transport towarów na Ukrainę ma się odbywać ich transportem - tj. transportem własnym kontrahentów ukraińskich (samochody należące do kontrahentów ukraińskich), lub transportem zewnętrznym zleconym przez stronę ukraińską. Taki podział gestii transportowej jest korzystny również dla Podatnika, gdyż nie chce on angażować się w transport towarów na Ukrainie i ponosić odpowiedzialność za towar w tym kraju ze względu na brak dostatecznej znajomości rynku ukraińskiego. Podział gestii transportowej na odcinek krajowy (do granicy polsko-ukraińskiej) i zagraniczny (od granicy do miejsca przeznaczenia na Ukrainie) nie jest przy tym możliwy. W tych przypadkach, w których kontrahenci ukraińscy mieliby odbierać towar własnym transportem nie jest to możliwe, gdyż nie świadczą oni i nie mogą świadczyć usług międzynarodowego transportu drogowego towarów. W przypadku zaś transportu zleconego przez stronę ukraińską podmiotom zewnętrznym, cały przewóz jest realizowany w wykonaniu jednego zlecenia transportowego przez jednego przewoźnika (spedytora), który nie jest zainteresowany tym, aby jeden fracht drogowy z Polski do Ukrainy odbywał się na dwa zlecenia - polskie do granicy i ukraińskie od granicy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00