Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2009, sygn. IBPP2/443-285/09/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-285/09/ICz

Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w przypadku zmiany jego przeznaczenia z towaru handlowego na towar przeznaczony do rejestracji na terenie kraju.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2009r. (data wpływu 20 kwietnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w przypadku zmiany jego przeznaczenia z towaru handlowego na towar przeznaczony do rejestracji na terenie kraju - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w przypadku zmiany jego przeznaczenia z towaru handlowego na towar przeznaczony do rejestracji na terenie kraju.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni dokonuje m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia używanych samochodów z innego państwa członkowskiego w celu dalszej odprzedaży. Nabywane samochody są towarem handlowym. Towary te nabywane są od podatników podatku od wartości dodanej, zarejestrowanych dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego, posiadającymi NIP-UE. Nabycie dokumentowane jest fakturą VAT wystawioną przez podatnika "unijnego" i spełnia wymogi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jako podatnik podatku od towarów i usług posiadający status czynnego podatnika VAT UE, nabywający w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia środki transportu jako towar handlowy przeznaczony do dalszej odprzedaży, nie mający na celu zarejestrowania środków transportu na terytorium kraju, w ocenie Wnioskodawczyni, nie ma ona obowiązku zapłaty podatku w trybie art. 103 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. nie ma obowiązku zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Natomiast jest obowiązana do rozliczenia podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu na zasadach ogólnych w deklaracji dla podatku od towarów i usług (art. 99 ust. 1 ustawy) co też czyni. Zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach, nabywcy samochodów Wnioskodawczyni mają problemy zarejestrowania ich w wydziałach komunikacji. W takich sytuacjach, Wnioskodawczyni jest zmuszona do rejestracji pojazdu przed jego sprzedażą i w myśl art. 103 ust. 5 ustawy obowiązana do przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o nabywanych środkach transportu oraz do obliczania i wpłacania podatku VAT na rachunek urzędu skarbowego. Wnioskodawczyni nadmieniła, że są sytuacje gdy nabycie pojazdu nastąpiło kilka miesięcy wcześniej i zostało wykazane w deklaracji VAT-7 i deklaracji UE jako nabycie wewnątrzwspólnotowe. Natomiast rejestracja pojazdu z powodu trudności zarejestrowania pojazdu przez nowego nabywcę nastąpiła po kilku miesiącach od jego nabycia. I wtedy dopiero został obliczony i wpłacony podatek do Urzędu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00