Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2009, sygn. IBPBII/2/415-839/09/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Czy wnioskodawca, jako rodzic i sądowy pełnomocnik - ustanowiony notarialnie do prawnego użytkowania nieruchomości - może ubiegać się o zwrot VAT-u w związku z wydatkami poniesionymi na budowę domu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 17 sierpnia 2009r.), uzupełnionym w dniu 17 sierpnia 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca i jego żona rozpoczęli budowę domu jednorodzinnego według decyzji Starosty z dnia 24 kwietnia 2008r. na parceli będącej własnością ich córki. Małżeństwo, jako rodzice, zostali sądownie upoważnieni do dokonania ww. czynności prawnej w imieniu córki. W związku z powyższym wnioskodawca i jego żona zaczęli zakup materiałów budowlanych, staranie się o zezwolenia na podłączenie prądu, gazu itp. w odpowiednich instytucjach, czego dowodem są faktury.

Na polecenie Sędziego (w trakcie starania się o pełnomocnictwa), po uzyskaniu pełnoletniości przez ich córkę, małżeństwo wystąpiło o wydanie tytułu prawnego do ww. nieruchomości. Zostali notarialnie upoważnieni do jej użytkowania. Natomiast przed rozpoczęciem budowy niniejszego budynku, żona wnioskodawcy, po śmierci swojego ojca otrzymała spadek według ustnego testamentu zaakceptowanego przez całą rodzinę. Całą kwotę uzyskaną z tytułu sprzedaży spadku (akt notarialny z dnia 13 listopada 2007r.) żona wnioskodawcy przeznaczyła dla swojej córki na budowę ww. domu, według życzenia swojego i jej zmarłego ojca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00