Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2009, sygn. IPPB3/423-632/09-2/PD, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-632/09-2/PD

1. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód powstaje w momencie upływu dziesięcioletniego okresu przedawnienia czy dopiero w momencie podniesienia przez Spółkę zarzutu przedawnienia w stosunku do uprawnionego (tutaj: akcjonariusza uprawnionego do dywidendy)?
2. Czy w związku z niewypłaceniem przez Spółkę w niniejszym stanie faktycznym dywidendy powstanie po stronie Spółki przychód w postaci nieodpłatnego świadczenia na rzecz Spółki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Funduszu, przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2009 r. (data wpływu 3 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • określenia momentu powstania przychodu w przypadku przedawnienia się roszczenia o wypłatę dywidendy jest prawidłowe;
  • powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia w związku z niewypłaceniem przez Spółkę dywidendy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania przychodu w przypadku przedawnienia się roszczenia o wypłatę dywidendy oraz powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia w związku z niewypłaceniem przez Spółkę dywidendy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej przywoływana jako: Spółka) jest spółką, która w kolejnych latach wypłacała swoim akcjonariuszom dywidendę. W latach pomiędzy rokiem 1998 oraz rokiem 2004 część akcjonariuszy nie otrzymała dywidendy. Brak wypłaty był wynikiem niepotwierdzenia przez akcjonariusza aktualnego rachunku bankowego bądź aktualnego adresu zamieszkania co uniemożliwiło wypłatę należnej dywidendy. Spółka podejmowała próby ustalenia adresów zamieszkania bądź pobytu uprawnionych a także numerów rachunków bankowych celem wypłaty dywidendy. Niestety zdecydowana większość tych działań nie przyniosła pożądanych: rezultatów. Efektem powyższego jest stan, w którym w księgach Spółki widnieje pewna kwota, stanowiąca łączną kwotę niewypłaconych dywidend z ww. przyczyn.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00