Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.09.2010, sygn. IPPB2/436-294/10-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Należy stwierdzić, iż umowy pożyczki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ środki pieniężne w chwili ich zawarcia będą się znajdowały poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz nabywca (pożyczkobiorca) posiada siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W powyższej sytuacji nie będzie miało znaczenia, gdzie zostaną zawarte umowy pożyczek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.08.2010 r. (data wpływu 23.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umów pożyczek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.08.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umów pożyczek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

B. z siedzibą w Amsterdamie, Holandia (B. lub Spółka), zamierza w najbliższym czasie zawrzeć kilka umów pożyczek, na podstawie których B. jako pożyczkobiorca otrzyma określoną w tych umowach ilość środków pieniężnych w celu ich wykorzystania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Drugą stroną (tj. pożyczkodawcą) każdej z umów pożyczek (Umowa Pożyczki, a łącznie Umowy Pożyczek) będzie każdorazowo inna osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania na terytorium Polski (Pożyczkodawca).

W momencie zawarcia każdej z Umowy Pożyczki środki pieniężne będące jej przedmiotem będą znajdowały się na zagranicznym rachunku bankowym danego Pożyczkodawcy prowadzonym w jednym z banków mających siedzibę na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE. Innymi słowy, środki pieniężne będące przedmiotem Umów Pożyczek w momencie ich zawarcia nie będą znajdowały się na terytorium Polski (tj. na rachunku bankowym prowadzonym w Polsce).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00