Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2010, sygn. ILPP1/443-1426/09-2/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1426/09-2/MT

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usług leasingu operacyjnego oraz paliwa do samochodu ciężarowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2009 r. (data wpływu 20 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usług leasingu operacyjnego oraz paliwa do samochodu ciężarowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usług leasingu operacyjnego oraz paliwa do samochodu ciężarowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zawarł w dniu X września 2009 r. umowę leasingu operacyjnego z Y, której celem jest użytkowanie samochodu ciężarowego. Umowa spełnia podatkowo warunki wymienione w art. 17b ust. 1-2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Umowa została zawarta na czas oznaczony 60 miesięcy, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji samochodu ciężarowego, a suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, była wyższa niż wartość początkowa. Samochód ciężarowy będący przedmiotem umowy, posiada świadectwo homologacji od importera, a jego ładowność przekracza 500 kg. Ponadto samochód ten ma zamontowaną kratkę za tylnymi siedzeniami. Wydatki ponoszone przez Spółkę z tytułu użytkowania przedmiotowego samochodu związane są z prowadzoną działalnością handlowo-usługową, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Samochód został zarejestrowany w wydziale komunikacji jako ciężarowy (taki też wpis widnieje w dowodzie rejestracyjnym).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00