Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.02.2010, sygn. ILPP2/443-1708/09-4/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1708/09-4/ISN

Opodatkowania i dokumentowanie sprzedaż biletów na imprezy rozrywkowe odbywające się w Czechach.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2009 r. (data wpływu 11 grudnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 lutego 2010 r. (data wpływu 17 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  1. prawidłowe - w zakresie opodatkowania sprzedaży biletów oraz jej ewidencjonowania,
  2. nieprawidłowe - w zakresie wystawienia faktury wewnętrznej.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży biletów oraz jej ewidencjonowania i wystawienia faktury wewnętrznej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 11 lutego 2010 r. (data wpływu 17 lutego 2010 r.) o informacje doprecyzowujące i dokument uprawniający Pana .. do występowania w imieniu Spółki z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, jako polski podatnik VAT UE, sprzedaje za pośrednictwem Internetu osobom fizycznym w kraju, otrzymane wcześniej od czeskiego zleceniodawcy bilety na imprezę rozrywkową, którą ten organizuje w Czechach. Sprzedaż biletów na imprezę odbywa się z podziałem na tzw. pule sprzedażowe. Określona pula biletów, np. 1000 szt., sprzedawana jest po cenie ustalonej przez organizatora, im bliżej imprezy tym bilety w kolejnych pulach są droższe. Czeska firma, także podatnik unijny, po dokonaniu przez Zainteresowanego sprzedaży wystawia fakturę w euro, z unijnym NIP i stawką VAT 9%. Cena biletów na fakturze jest obniżona o kwotę marży Wnioskodawcy, wcześniej wynegocjowanej z organizatorem. Zainteresowany za fakturę płaci w euro, z rachunku bankowego. Spółka uważa, że w omawianym przypadku ma do czynienia ze sprzedażą usługi rozrywkowej. Miejscem świadczenia takich usług (usług w dziedzinie rozrywki) jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone. w konsekwencji, miejscem świadczenia usługi są Czechy (skoro impreza, na którą sprzedane zostały bilety odbywa się w Czechach). Oznacza to, że sprzedaż tych biletów podlega opodatkowaniu VAT w Czechach. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany w Czechach jako podatnik VAT, nie jest więc on uprawniony do wystawiania czeskich faktur. Przychody ze sprzedaży biletów przez Internet, Spółka dokumentuje fakturą wewnętrzną bez stawki i kwoty podatku VAT oraz należności wraz z podatkiem. Faktura ta sporządzana jest na podstawie ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje, o których mowa w poz. 38 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. u. z 24 grudnia 2008 r.) i ujmowana w ewidencji VAT, jako sprzedaż poza terytorium kraju w miesiącu sprzedaży biletów. Jednocześnie transakcję tę Zainteresowany wykazuje w poz. 21 deklaracji VAT-7 i nie wykazuje jej w informacji podsumowującej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00