Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2011, sygn. ITPP1/443-50/11/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-50/11/TS

Czy usługi Wnioskodawcy, polegające na organizowaniu całodobowej opieki osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku w ramach turnusów rehabilitacyjnych, na warunkach wskazanych w stanie faktycznym, podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 d) ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2011 r. (data wpływu do organu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 lit. d ustawy do usług turnusów rehabilitacyjnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 lit. d ustawy do usług turnusów rehabilitacyjnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. organizacji turnusów rehabilitacyjnych i podlega wpisowi do rejestru organizatorów turnusów rehabilitacyjnych, w których uczestniczą osoby niepełnosprawne, prowadzonego przez wojewodę na zasadzie art. 10d ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności, na podstawie ww. wpisu do rejestru, zawierał umowy cywilnoprawne z innymi podmiotami, mające na celu zarezerwowanie i zapewnienie miejsc pobytowych na turnusach rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych, z zapewnieniem specjalistycznej opieki medycznej i rehabilitacyjnej. Następnie Wnioskodawca gromadził grupę osób, które korzystają z takiej całodobowej opieki medycznej, dedykowanej osobom niepełnosprawnym, w podeszłym wieku i przewlekle chorym i kierował je na takie turnusy. Osobami, które korzystają z tych świadczeń są osoby wyżej wymienione, z grupy osób najuboższych, przeważnie emeryci i renciści, którzy na realizowanie takich pobytów otrzymują dofinansowania ze środków publicznych. Następnie Wnioskodawca celem rozliczenia swoich czynności wystawiał na uczestników turnusu faktury VAT ze stawką zwolnioną. Zapłata z tytułu świadczeń Wnioskodawcy następowała z dwóch źródeł częściowo dokonuje jej uczestnik, w kwocie, która nie została mu dofinansowana. W pozostałym zakresie zapłata w zależności od okoliczności, następowała od podmiotów wymienionych w art. 110 i następnych ustawy o pomocy społecznej, t.j. Powiatowych i Miejskich Centrów Pomocy Rodzinie, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej itp., realizujących w ten sposób świadczenia, o jakich mowa w art. 36 ustawy o pomocy społecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00