Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2011, sygn. ITPB3/423-398/10/11-S/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-398/10/11-S/MK

1. Które z kwot uiszczanych na rzecz banku mogą zostać uznane w Spółce za koszt uzyskania przychodu?
2. W jakich terminach Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę jej zobowiązania wobec banku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 6 kwietnia 2011 r. - sygn. akt I SA/Bd 135/11 - stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2010 r. (data wpływu 28 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie skutków podatkowych powstałych z tytułu transakcji na instrumentach pochodnych, w części dotyczącej kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych powstałych z tytułu transakcji na instrumentach pochodnych w części dotyczącej kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskodawca - Spółka akcyjna zawarła z Bankiem szereg umów opcji walutowych celem zabezpieczenia przed ryzykiem zmiany kursu walutowego przychodów z zawartego kontraktu z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Przy tym, by obniżyć koszty nabycia tych opcji, Spółka z jednej strony nabyła opcje walutowe typu put, z drugiej zaś strony zbyła bankowi opcje typu call. W obu typach transakcji kurs realizacji opcji został ustalony na kwotę 3,285 zł za 1 euro.

Opcje miały być wykonywane poprzez dostawę waluty na rzecz podmiotu korzystającego z opcji. Jednak z uwagi na opóźnienie w realizacji kontraktu, opóźnieniu uległy również wpływy należności. W związku z tym Spółka była zmuszona zmienić sposób rozliczenia opcji, których termin rozliczenia nastąpił, w ten sposób, że rozliczenie miało odbywać się poprzez wpłatę kwoty rozliczenia, stanowiącej różnicę pomiędzy ceną waluty ustalonej po kursie określonym w transakcjach opcyjnych a ceną tej waluty ustalonej po kursie z dnia skorzystania z opcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00