Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2011, sygn. ITPP1/443-1017/11/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1017/11/DM

Czy u Wnioskodawcy świadczącego usługi bytowe, należy prowadzić ewidencję za pomocą kasy rejestrującej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2011 r. (data wpływu 21 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, mieszkaniec zobowiązany jest do opłaty za pobyt u Wnioskodawcy kwoty 70% kosztu utrzymania. Wpłatę dokonują bezgotówkowo takie instytucje jak ZUS i Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej itp. Mieszkaniec do kasy Domu uzupełnia brakujące kwoty (dotyczy to osób, które same do rąk własnych odbierają świadczenia). Biorąc powyższe pod uwagę, kwoty wpłat za 2010 r. to ok. 17.000 zł, gdzie podmioty wykonujące określone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych mogą skorzystać ze zwolnień przewidzianych rozporządzeniem do wysokości 40.000 zł. Wnioskodawca w ramach działalności świadczy wyłącznie usługi pomocy społecznej rozumiane zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej. Usługi te są zwolnione od podatku od towarów i usług. W związku z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, kasy fiskalne służą do rejestracji obrotu i związanych z nim kwot podatku od towarów i usług. Skoro Wnioskodawca świadczy tylko usługi pomocy społecznej zwolnione od podatku, to w takiej sytuacji z tytułu tych usług nigdy nie wystąpi kwota podatku związanego z obrotem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00