Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.08.2011, sygn. ILPP1/443-796/11-3/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-796/11-3/NS

Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz pracowników.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2011 r. (data wpływu 24 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz pracowników jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz pracowników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej Spółka, Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów I usług. Spółka prowadzi podstawową działalność gospodarczą w zakresie kopalnictwa rud miedzi oraz produkcji z tych rud takich wyrobów jak miedź, metale szlachetne i pozostałe metale nieżelazne W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, na mocy odrębnych przepisów, tj. przepisów Kodeksu Pracy i Kodeksu cywilnego oraz przepisów pracy wykonawczych do ustaw, Spółka jest zobowiązana zapewnić i wydać określonym grupom pracowników określone świadczenia (towary/usługi).

Przepisy Kodeksu pracy (Dział Dziesiąty Bezpieczeństwo i Higiena Pracy) nakładają na pracodawcę obowiązki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie zakładu. Obowiązek ten przejawia się m. in. poprzez organizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zapewnienie przestrzegania w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także poprzez przekazywanie pracownikom informacji w zakresie zagrożeń dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach. Stosownie do regulacji Kodeksu pracy, koszty działań podejmowanych przez pracodawcę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w żaden sposób nie mogą obciążać pracowników. Obowiązki pracodawcy w tym zakresie polegają zarówno na zapobieganiu, jak i usuwaniu zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników, a ich realizacja zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wiąże się z dostarczaniem pracownikom środków ochrony zdrowia i higieny osobistej, zapewnieniem odpowiedniego dla danego stanowiska przeszkolenia w zakresie BHP, ponoszeniem kosztów wymaganych prawem badań lekarskich itp. Obowiązki pracodawcy w powyższym zakresie znajdują szczegółowe uregulowanie w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie odpowiednich regulacji Kodeksu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00