Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2011, sygn. IPPB3/423-790/10-3/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-790/10-3/GJ

Czy do tak opisanej umowy będą miały zastosowanie przepisy art.17f i nast. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tj. przepisy dotyczące leasingu finansowego, regulujące zasady rozliczania przychodów i kosztów tego rodzaju umów oraz sytuacje prawną korzystającego i finansującego po zakończeniu umowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.11.2010r.(data wpływu 23.11.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresiezastosowania do opisanej umowy przepisów o podatkowej umowie leasingu finansowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.11.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania do opisanej umowy przepisów o podatkowej umowie leasingu finansowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Bank prowadzi działalność między innymi na rynku usług bankowych skierowanych do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W ramach dalszego rozwoju Bank planuje rozszerzyć swoją ofertę o gamę nowych produktów w tym tzw. leasing finansowy. Leasing finansowy w swoich zamierzeniach to produkt, który ma łączyć elementy elastycznego finansowania z zapewnieniem całkowitej ochrony interesów Klienta - leasingobiorcy. Do umowy będą miały zastosowanie przepisy art. 709 ustawy Kodeks Cywilny, a sama umowa ma spełniać przesłanki formalne, wynikające zarówno z przepisów ustawy Kodeks Cywilny oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 23f ustawy PDOF). W szczególności umowa ma zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie opłat ma wynosić co najmniej równowartość wartości początkowej środków trwałych będących przedmiotem leasingu a równocześnie w umowie ma być zapis, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje Klient jako korzystający (w terminologii wynikającej z ustawy Kodeks Cywilny oraz ustawy PDOF). Umowa zawierać będzie klauzulę, na podstawie której Klient-Korzystający będzie mógł zakupić przedmiot mowy leasingu po cenie uzgodnionej w dniu zawarcia umowy leasingu. Umowa nie przesądza tego, czy Klient faktycznie prowadzi działalność gospodarczą albo innego rodzaju działalność, w której dokonywane są odpisy amortyzacyjne oraz czy takie odpisy amortyzacyjne będą faktycznie dokonywane. Bank zakłada jednak, że tzw. leasing konsumencki uzupełni ofertę leasingową o produkt skierowany również do tej grupy Klientów, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00