Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.08.2011, sygn. IPTPB2/415-218/11-2/KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/415-218/11-2/KO

Czy przychody uzyskiwane z tytułu zamieszczania filmów i zdjęć na portalu internetowym należy traktować jako przychody z praw majątkowych (art. 18)? Kiedy powstaje przychód w opisanej sytuacji? Czy do przychodów tych można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu (art. 22 ust. 9)? Czy od powyższego dochodu nie ma obowiązku płacenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2011 r. (data wpływu 24 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskiwanego z tytułu zamieszczania filmów i zdjęć na portalu internetowym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2011 r. złożony został wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskiwanego z tytułu zamieszczania filmów i zdjęć na portalu internetowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni nagrywa filmy krótkometrażowe oraz robi zdjęcia (dalej pliki). Na podstawie umowy z podmiotem z siedzibą w Stanach Zjednoczonych (dalej firma) umieszcza te pliki na portalu internetowym należącym do firmy. Dostęp do plików tam umieszczonych jest płatny. Firma sprzedaje te pliki użytkownikom portalu. Każdy plik może być sprzedany dowolną ilość razy. Wnioskodawczyni otrzymuje prowizję w zależności od ilości pobrań plików. Prowizja rozliczana jest w okresach miesięcznych. Firma zgodnie z umową dokonuje co miesiąc przelewu wynagrodzenia na konto wskazane przez Wnioskodawczynię. Wynagrodzenie płatne jest w dolarach amerykańskich. Na podstawie umowy między Wnioskodawczynią a firmą przenosi Ona prawa autorskie do plików na firmę na czas, kiedy pliki znajdują się na portalu internetowym firmy. Dodaje, iż w każdej chwili może usunąć plik z portalu, a z chwilą usunięcia pliku - prawa autorskie wracają do Niej. Stwierdza również, iż nie prowadzi działalności gospodarczej, jest polskim rezydentem podatkowym, a w Stanach Zjednoczonych nie pobrano podatku z tytułu przekazanego Jej wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00