Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.12.2011, sygn. IBPBI/2/423-1147/11/PP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1147/11/PP

1. Czy zyski z tytułu inwestowania kapitału funduszu poręczeniowego (odsetki, zwroty poręczeń, zyski kapitałowe) są opodatkowane podatkiem dochodowym?
2. Kto jest podatnikiem podatku dochodowego z tytułu osiągniętych zysków z tytułu inwestowania kapitału funduszu doręczeniowego?
3. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu osiągniętych zysków z tytułu inwestowania kapitału funduszu poręczeniowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2011r. (data wpływu do tut. Biura 8 września 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu inwestowania kapitału funduszu poręczeniowego na podst. art. 17 ust. 1 pkt 24 updop,
  • podmiotu opodatkowania oraz powstania obowiązku podatkowego z ww/ tytułu,

jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2011r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu inwestowania kapitału funduszu poręczeniowego na podst. art. 17 ust. 1 pkt 24 updop,
  • podmiotu opodatkowania oraz powstania obowiązku podatkowego z ww/ tytułu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka (Wnioskodawca) podpisała z instytucją pośredniczącą Umowę o dofinansowanie projektu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (dalej Program) w celu stworzenia funduszu poręczeniowego (Umowa stanowi zał. 1 do niniejszego wniosku). Dofinansowanie pochodzi ze środków publicznych i składa się ze środków pochodzących z budżetu państwa przekazanych w formie dotacji celowej (15% środków) oraz w 85% w formie środków europejskich, pochodzących ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przekazywanych w formie płatności z rachunku Ministra Finansów, o którym mowa w art. 200 ust. 1 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009r., prowadzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dofinansowanie zostało przekazane w formie zaliczki na utworzenie oraz wniesienie wkładu do funduszu poręczeniowego oraz w formie refundacji poniesionych przez Spółkę kwalifikowanych kosztów zarządzania tym funduszem. Umowa przewiduje, iż pod koniec trwania projektu, uwzględniając wyniki działalności funduszu poręczeniowego oraz dalsze przeznaczenie środków, instytucja zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym podejmie decyzje o pozostawieniu lub wycofaniu środków składających się na kapitał funduszu poręczeniowego (tj. otrzymane dofinansowanie w formie zaliczki oraz wszelkie osiągnięte w trakcie funkcjonowania funduszu poręczeniowego dochody, które ten kapitał powiększyły). W przypadku podjęcia decyzji o pozostawieniu środków pochodzących z Programu w funduszu poręczeniowym, zasady ich dalszego wykorzystania zostaną uregulowane odrębną umową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00