Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.04.2012, sygn. IBPP2/443-95/12/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-95/12/BW

Możliwość zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 8% dla usługi polegającej na wykonaniu trwałej zabudowy kuchennej.

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2012r. (data wpływu 1 lutego 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 8% dla usługi polegającej na wykonaniu trwałej zabudowy kuchennej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 8% dla usługi polegającej na wykonaniu trwałej zabudowy kuchennej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej mebli. W 2009 roku firma poszerzyła działalność gospodarczą o usługi montażu stolarki budowlanej polegającej na wyposażeniu pomieszczeń mieszkalnych w meble zabudowane na stałe zgodnie z PKD 45.42Z (zakładanie stolarki budowlanej). Usługa polegała na zakupie poszczególnych, pojedynczych elementów a następnie elementy te były łączone w całość i trwale montowane w budynkach mieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB 111 i 112. Na skutek tego działania powstawały trwałe zabudowy wnękowe, kuchenne i łazienkowe dopasowane do konkretnego mieszkania lub lokalu. Wytworzona usługa w postaci trwałej zabudowy wnękowej, kuchennej i łazienkowej jest na tyle specyficzna iż połączona na trwale z budynkiem i dopasowana do konkretnego pomieszczenia nie ma możliwości jej przeniesienia lub dopasowania do innego miejsca bez jej demontażu i ponownego dopasowania do wymiaru poprzez odpowiednie docinki poszczególnych elementów. Montaż stolarki budowlanej wykonywany jest na bazie zakupionych u producentów części składowych (płyt meblowych, frontów, blatów, zawiasów i innych metalowych i niemetalowych części). Czynności związane z montażem są czasochłonne i w całości odbywają się w miejscu zlecenia, a nie w sklepie. Większość elementów zabudowy jest docinana i dopasowywana u klienta do konkretnego pomieszczenia, konkretnej ściany. Usługi montażu stanowią jeden, niedający się podzielić, kompleksowy proces. Podkreślić należy, iż wykonywane usługi są usługami montażu na stałe, tj. nie jest możliwe przeniesienie całości lub jakiejkolwiek części zabudowy w inne miejsce bez wcześniejszego demontażu i naruszenia całości zabudowy.

W/w czynności sklasyfikowane są, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.), jako 43.32.10.0 - roboty instalacyjne stolarki budowlanej (dotyczy elementów stolarskich).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00