Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2012, sygn. IPPB2/436-525/12-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji PCC-3 i wykazania w korekcie deklaracji podwyższonej (w porównaniu do pierwotnie zadeklarowanej) wartości rynkowej nabywanych udziałów/akcji oraz odpowiednio wyższej kwoty zobowiązania w podatku od czynności cywilnoprawnych (w porównaniu do pierwotnie zadeklarowanej i zapłaconej), jeżeli cena nabycia tych udziałów/akcji ulegnie podwyższeniu już po zawarciu umowy sprzedaży (tj. po powstaniu obowiązku podatkowego) w wyniku zaistnienia zdarzenia, które co prawda zostało przewidziane w umowie sprzedaży, ale w chwili zawarcia tej umowy było przyszłe i niepewne.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 03.10.2012 r. (data wpływu 05.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy nabycia udziałów - prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.10.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności w zakresie cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy nabycia udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z siedzibą w Luksemburgu (Wnioskodawca) zawarł jako kupujący umowę zobowiązującą sprzedaży udziałów w polskiej spółce z o.o. (Umowa). Zawarcie umowy przenoszącej własność udziałów (skutek rozporządzający) nastąpi w przyszłości w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności udziałów. Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie zatem dopiero z chwilą przeniesienia udziałów na Wnioskodawcę.

Umowa stanowi, że z zastrzeżeniem poniższych postanowień zastrzegających wysokość ceny sprzedaży na wypadek spełnienia się określonych w nich przesłanek, cenę sprzedaży Udziałów należną Sprzedającemu na podstawie Umowy (Cena Sprzedaży) Sprzedający i Kupujący ustalają na X PLN. W żadnym wypadku Cena Sprzedaży nie będzie wyższa niż X PLN. Dla uniknięcia wątpliwości Strony zgodnie potwierdzają, że w razie niespełnienia się przesłanki przewidzianej w pkt (b) lub (c), Sprzedający nie będzie miał prawa żądać zapłaty stosownej części Ceny Sprzedaży, której płatność powiązana była z przesłanką (warunkiem), o którym mowa w pkt (b) lub (c). Cena Sprzedaży zostanie zapłacona przez Kupującego na Rachunek Bankowy Sprzedającego zgodnie z następującymi zasadami:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00