Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2012, sygn. IPPP2/443-1221/12-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1221/12-2/BH

Brak prawa do odliczenia pelnej kwoty podatku VAT w związku z nabyciem samochodu osobowego przerobionego na pojazd pogrzebowy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3.12.2012r. (data wpływu 6.12.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości od nabycia pojazdu przeznaczonego na cele specjalne oraz podatku VAT od nabycia paliwa do tego pojazdu jest:

  • nieprawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości z faktury zakupu samochodu osobowego

oraz

  • prawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości z faktury dotyczącej przeróbki samochodu osobowego oraz z faktur zakupu paliwa do pojazdu pogrzebowego.

UZASADNIENIE

W dniu 6.12.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości od nabycia pojazdu przeznaczonego na cele specjalne oraz podatku VAT od nabycia paliwa do tego pojazdu.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w formie dwuosobowej spółki cywilnej od 15 stycznia 2002 r. Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności firmy jest kompleksowa obsługa pogrzebów. Na cele działalności firmy Spółka zakupiła samochód, który ma służyć jako karawan. Zakup i przystosowanie samochodu do celów pogrzebowych odbył się dwuetapowo. W pierwszym etapie zakupiono samochód osobowy typu Mercedez-Benz kolor czarny, który w dniu 10.09.2012 r. został zarejestrowany. Następnie po dokonaniu rejestracji dokonano zmian konstrukcyjnych w powyższym samochodzie przez specjalistyczny zakład, które to zmiany spowodowały zmianę rodzaju pojazdu z samochodu osobowego na samochód specjalny pogrzebowy. Po dokonaniu powyższych zmian samochód poddano ekspertyzie w Biurze Ekspertyz Motoryzacyjnych i w dniu 17.10.2012 r. Spółka otrzymała zaświadczenie o zmianie rodzaju pojazdu na samochód specjalny - pogrzebowy. Na tej podstawie w dniu 08.11.2012 r. dokonana została zmiana w dowodzie rejestracyjnym zgodnie z dokumentacją i przeznaczeniem Samochód będzie służył wyłącznie do celów działalności firmy do obsługi pogrzebów. Do użytkowania w firmie samochód ten został przyjęty dopiero po całkowitym montażu i dostosowaniu do użytkowania jako samochód specjalny pogrzebowy. Taki był bowiem pierwotny zamiar Spółki i nigdy nie był i nie będzie wykorzystywany w innym celu.

W załączeniu Spółka przedstawia dwie faktury zakupu, ocenę techniczną wydaną przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Motoryzacyjnej i Ruchu Drogowego, decyzję Starosty o czasowej rejestracji pojazdu oraz wpis do dowodu rejestracyjnego wystawionego przez starostę, określającego ten samochód jako samochód pogrzebowy. Samochód ten te ma świadectwa homologacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00