Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2012, sygn. IPPB3/423-843/12-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-843/12-2/AG

Czy Premia Opcyjna związana z przyznaną Spółce Opcją Zakupu, wymagalna po dniu rezygnacji po dniu rezygnacji z realizacji Opcji Zakupu, tj. po Dniu Wykonania Opcji, stanowi koszt uzyskania przychodów dla Spółki, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), który winien być rozpoznany dla celów podatkowych na podstawie i w trybie art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o CIT, tj. na zasadzie memoriałowej (w dacie poniesienia)? W związku z powyższym, czy Spółka postąpiła prawidłowo zaliczając jednorazowo Premię Opcyjną do kosztów uzyskania przychodów w dniu, na który koszt ten został ujęty w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury, następujący po dniu 5 grudnia 2011 r., tj. po dniu rezygnacji z realizacji Opcji Zakupu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03.10.2012r. (data wpływu 12.10.2012r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych rozliczenia transakcji opcyjnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.10.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych rozliczenia transakcji opcyjnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (Spółka) jest podmiotem, w zakresie działalności którego jest m.in. działalność holdingów finansowych (inwestowanie w udziały, akcje w innych spółkach), świadczenie usług finansowych w ramach pozostałych form udzielania kredytów i leasingu finansowego. W związku z wykonywaną działalnością gospodarczą i w celu osiągnięcia (w przyszłości) przychodów, Spółka zawarła w dniu 12 lipca 2011 r. ze spółką Y Umowę Opcji na zakup akcji spółki X. Y była akcjonariuszem spółki X. Akcje spółki X miały charakter zdematerializowanych papierów wartościowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi i były zapisane na rachunku maklerskim prowadzonym przez dom maklerski. Spółka X jest spółką publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z ogromnym potencjałem rozwojowym oraz planującą przejść z rynku NewConnect na GPW. Y posiadała Q sztuk akcji spółki X, co stanowiło 13% w kapitale zakładowym spółki X. Y nieodwołalnie przyznała Spółce prawo kupna od Y łącznie Q sztuk akcji spółki X (Opcja Zakupu), za, z góry określoną w Umowie Opcji, cenę Z za jedną akcję spółki X (Cena Akcji). W przypadku wykonania Opcji Zakupu przez Spółkę, Y była zobowiązana do sprzedaży Spółce akcji spółki X zgodnie z postanowieniami Umowy Opcji. Spółka nie była uprawniona do żądania wykonania Opcji Zakupu dla liczby akcji spółki X w niższej ilości niż Q, Spółka i Y ustaliły dzień wykonania Opcji Zakupu (Dzień Wykonania Opcji) na dzień 5 grudnia 2011 r. W ciągu 4 dni roboczych od Dnia Wykonania Opcji, Y miała sprzedać Spółce akcje spółki X. Spółka zobowiązała się zapłacić na rzecz Y Premię Opcyjną za przyznaną jej przez Y Opcję Zakupu niezależnie, czy Opcja Zakupu zostanie przez Spółkę wykonana czy nie. Premia Opcyjna miała być płatna w terminie zapłaty za akcje spółki X, a jeżeli Opcja Zakupu nie byłaby wykonana w terminie 4 dni roboczych od Dnia Wykonania Opcji. Y miała wystawić w ciągu jednego dnia od Dnia Wykonania Opcji Spółce fakturę obejmującą wysokość Premii Opcyjnej. Premia Opcyjna wynosiła 50% wartości wynikającej z różnicy pomiędzy Ceną Akcji (Z) za jedną akcję spółki X a ceną jednej akcji spółki X na zamknięciu sesji notowań na NewConnect w dniu 5 grudnia 2011 r., wyrażoną w wartościach bezwzględnych, pomnożoną przez liczbę akcji spółki X będącej przedmiotem Opcji Zakupu. Za niewykonanie przez Spółkę Opcji Zakupu przyjęto:

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00