Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 03.06.2013, sygn. ITPB1/415-498/13/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-498/13/WM

Czy spłatę ww. zachowku, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu lub uznać za wydatek na cele mieszkaniowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2013 r. (data wpływu 4 marca 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 maja 2013 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uwzględnienia zachowku jako kosztu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym nabytym w drodze darowizny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uwzględnienia zachowku jako kosztu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym nabytym w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 9 stycznia 2009 r. brat Wnioskodawczyni w zamian za dwuletnią opiekę nad nim, przekazał jej w drodze darowizny część mieszkania, tj. 3/4 całości mieszkania. Pozostałą część mieszkania, tj. 1/4 odziedziczył jego zięć w drodze dziedziczenia ustawowego. W dniu 7 marca 2009 r. brat zmarł. W dniu 31 października 2012 r. mieszkanie aktem notarialnym zostało sprzedane i nastąpiło rozliczenie z zięciem brata, według posiadanych udziałów we własności mieszkania. Jednocześnie w kancelarii adwokackiej spisana została ugoda dotycząca zachowków przeznaczonych dla wnuków zmarłego brata Wnioskodawczyni w wysokości 1/2 i 3/4 części darowizny Wnioskodawczyni, którą otrzymała od brata. Należne zachowki zostały przelane na konta bankowe wnuków zmarłego brata, mimo, że wnuki te nie interesowały się stanem i potrzebami swojego dziadka, chociaż wymagał on całodobowej opieki, a stan jego zdrowia był ciężki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00